Themes - Twenty Twenty-Two - en to es_AR translation catalogue (186 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Full Site Editing features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
es_AR: Construído sobre una base de diseño sólida, Twenty Twenty-Two abraza la idea de que todos merecen un sitio web realmente único. Los estilos sutiles del tema están inspirados en la divesidad y versatilidad de las aves: su tipografía es liviana pero fuerte, su paleta de colores está basada en la naturaleza, y sus elementos de diseño encajan suavemente en la página. La verdadera riqueza de Twenty Twenty-Two radica en su posibilidad de personalización. El tema está hecho para tomar ventaja de las características de Edición de Sitio Completo introducidas en WordPress 5.9, lo que significa que cada color, tipografía y el diseño de cada página de tu sitio puede personalizarse para adaptarse con tu visión. Esto incluye docenas de patrones de bloque, abriendo la puerta a un amplio rango de diseños profesionales con solo unos pocos clics. Ya sea que estés creando una web de una sola página, un blog, un sitio de negocios o un portfolio, Twenty Twenty-Two te ayudará a crear un sitio que sea exclusivamente tuyo.

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
es_AR: Filtro predeterminado

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
es_AR: Suizo

[ctx: Style variation name]
en: Pink
es_AR: Rosa

[ctx: Style variation name]
en: Blue
es_AR: Azul

en: Search
es_AR: Buscar

[ctx: label]
en: Search
es_AR: Buscar

[ctx: Template part name]
en: Footer
es_AR: Pie de página

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
es_AR: Cabecera (Oscura, pequeña)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
es_AR: Cabecera (Oscura, grande)

[ctx: Template part name]
en: Header
es_AR: Cabecera

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
es_AR: Página (sin separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
es_AR: Entrada simple (sin separadores)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
es_AR: Página (Cabecera grande)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
es_AR: En blanco

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
es_AR: Primario y terciario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
es_AR: Primario y secundario

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
es_AR: Primario y fondo

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
es_AR: Primer plano y terciario

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
es_AR: Primer plano y secundario

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
es_AR: Primer plano y fondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
es_AR: Diagonal fondo a terciario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
es_AR: Diagonal terciario a fondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
es_AR: Diagonal fondo a secundario

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
es_AR: Diagonal secundario a fondo

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
es_AR: Diagonal primario a primer plano

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
es_AR: Vertical terciario a fondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
es_AR: Vertical secundario a fondo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
es_AR: Vertical secundario a terciario

[ctx: Color name]
en: Tertiary
es_AR: Terciario

[ctx: Color name]
en: Secondary
es_AR: Secundario

[ctx: Color name]
en: Primary
es_AR: Primario

[ctx: Color name]
en: Background
es_AR: Fondo

[ctx: Color name]
en: Foreground
es_AR: Primer plano

en: Text-based grid of posts
es_AR: Cuadrícula de entradas basadas en texto

en: Simple blog posts
es_AR: Entradas sencillas del blog

en: Large post titles
es_AR: Títulos de entradas grandes

en: Irregular grid of posts
es_AR: Cuadrícula irregular de entradas

en: Grid of image posts
es_AR: Cuadrícula de imágenes de entradas

en: Grid of posts
es_AR: Cuadrícula de entradas

en: Default posts
es_AR: Entradas predeterminadas

en: Location
es_AR: Ubicación

en: February, 12 2021
es_AR: 12 de febrero de 2021

en: Date
es_AR: Fecha

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
es_AR: <em>Flutter</em>, una colección de objetos temporales relacionados con las aves

en: Poster with right sidebar
es_AR: Póster con barra lateral derecha

en: Grid of posts with left sidebar
es_AR: Cuadrícula de entradas con barra lateral izquierda

en: Blog posts with left sidebar
es_AR: Entradas de blog con barra lateral izquierda

en: Tags
es_AR: Etiquetas

en: Blog posts with right sidebar
es_AR: Entradas de blog con barra lateral derecha

en: POSTS
es_AR: ENTRADAS

en: WELCOME
es_AR: BIENVENIDO

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
es_AR: <em>Jilguero</em><br><em>y gorrión </em>

en: Page layout with two columns
es_AR: Diseño de página con dos columnas

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
es_AR: Eh, hola. Mi nombre es Ángel y encontraste el camino a mi blog. Escribo sobre una variedad de temas, pero últimamente comparto mis esperanzas para el próximo año.

en: An illustration of a bird in flight
es_AR: Una ilustración de un ave volando

en: Screening
es_AR: Proyectar

en: Page layout with image, text and video
es_AR: Diseño de página con imagen, texto y video

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
es_AR: Hola. Me llamo Angelo y manejo este blog. Nací en Portland pero actualmente vivo en Nueva York, Quizás me reconocés de publlicaciones como <a href="#">Eagle Beagle</a> y <a href="#">Mourning Dive</a>. Escribo para vivir.<br><br>Generalmente uso este blog para catalogar largas listas de aves y otras cosas que me interesan. Si encontrás un error en una de mis listas, por favor no me lo digas.<br><br>Si eso no es lo tuyo, <a href="#">definitivamente te recomiendo esto</a>. Es mi favorito.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
es_AR: Por determinar

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
es_AR: <em>Mirando aves </em><br><em>en el jardín</em>

en: Page layout with image and text
es_AR: Diseño de página con imagen y texto

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
es_AR: Hola. Mi nombre es Eduardo y encontraste el camino hasta mi sitio. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio todos los martes a las 11PM EDT. ¡Escuchalo!

en: Edvard<br>Smith
es_AR: Eduardo<br>Herrero

en: About page on solid color background
es_AR: Página de "Acerca de" con fondo de color sólido

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
es_AR: Hola. Mi nombre es Jesús y encontraste el camino hasta mi sitio. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio todos los martes a las 11PM EDT.

en: Simple dark about page
es_AR: Página simple y oscura de "Acerca de"

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
es_AR: Hola. Mi nombre es Emery y encontraste el camino hasta mi sitio. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio todos los martes a las 11PM EDT.

en: Emery<br>Driscoll
es_AR: María<br>Fernández

en: An image of a bird flying
es_AR: Imagen de un ave volando

en: About page with media on the right
es_AR: Página de "Acerca de" con multimedia a la derecha

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
es_AR: Hola. Mi nombre es Doug y encontraste el camino hasta mi sitio. Soy un ávido observador de aves y también transmito mi propio programa de radio todos los martes a las 11PM EDT.

en: Stilton
es_AR: Rodríguez

en: Doug
es_AR: Darío

en: Image of a bird on a branch
es_AR: Imagen de un ave en una rama

en: About page with media on the left
es_AR: Página de "Acerca de" con multimedia a la izquierda

en: A podcast about birds
es_AR: Un podcast sobre aves

en: Swoop
es_AR: Picado

en: About page links
es_AR: Enlaces de página de "Acerca de"

en: About the hosts
es_AR: Sobre los conductores

en: Support the show
es_AR: Apoyá el show

en: Listen on Spotify
es_AR: Escuchá en Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
es_AR: Escuchá en iTunes Podcasts

en: Watch our videos
es_AR: Mirá nuestros videos

en: A trouble of hummingbirds
es_AR: Un problema de colibríes

en: Logo featuring a flying bird
es_AR: Logo presentando un ave volando

en: About page links (dark)
es_AR: Enlaces de página de "Acerca de" (oscuro)

en: About page with large image and buttons
es_AR: Página de "Acerca de" con imagen grande y botones

en: Join my mailing list
es_AR: Unite a mi lista de correo

en: Learn about my process
es_AR: Conocé mi proceso

en: Read about me
es_AR: Leé sobre mi

en: Take a class
es_AR: Tomá una clase

en: Support my studio
es_AR: Apoyá mi estudio

en: Purchase my work
es_AR: Comprá mi trabajo

en: Heading and bird image
es_AR: Encabezado e imagen de ave

en: This page could not be found. Maybe try a search?
es_AR: No se encontró esta página. ¿Te gustaría probar con una búsqueda?

en: 404 content
es_AR: Contenido de 404

en: Header with tagline
es_AR: Cabecera con descripción corta

en: Title, navigation, and social links header
es_AR: Cabecera con título, navegación y enlaces sociales

en: Title and button header
es_AR: Cabecera con título y botón

en: Text-only header with tagline and black background
es_AR: Encabezado con solo texto, descripción y fondo negro

en: Text-only header with salmon background
es_AR: Encabezado con solo texto y fondo salmón

en: Text-only header with green background
es_AR: Encabezado con solo texto y fondo verde

en: Logo and navigation header
es_AR: Encabezado con logo y navegación

en: Small header with dark background
es_AR: Encabezado pequeño con fondo oscuro

en: Logo, navigation, and social links header with black background
es_AR: Encabezado con logo, navegación, enlaces a redes sociales y fondo negro

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
es_AR: Encabezado con logo, navegación y descripción corta desplazada

en: Logo and navigation header with gray background
es_AR: Encabezado con logo, navegación y fondo gris

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
es_AR: <em>La incubadora</em>: Un blog sobre mis aventuras en la observación de aves

en: Large header with dark background
es_AR: Encabezado grande con fondo oscuro

en: Illustration of a flying bird
es_AR: Ilustración de un ave volando

en: Header with image background
es_AR: Encabezado con imagen de fondo

en: Header with image background and overlay
es_AR: Encabezado con imagen de fondo y superposición

en: Default header
es_AR: Encabezado predeterminadaço

en: Centered header with navigation, social links, and salmon background
es_AR: Encabezado centrado con navegación, enlaces a redes sociales y fondo salmón

en: Header with centered logo
es_AR: Encabezado con logo centrado

en: Header with centered logo and black background
es_AR: Encabezado con logo centrado y fondo negro

en: Learn More
es_AR: Más información

en: Welcome to<br>the Aviary
es_AR: Bienvenido al<br>Aviario

en: Wide image with introduction and buttons
es_AR: Imagen ancha con introducción y botones

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
es_AR: Una película sobre aficionados a la observación de aves, un catálogo de distintos pájaros, emparejados con los sonidos que hacen. Cada pájaro está listado por su nombre científico, para que la cosa parezca más oficial.

en: Extended Trailer
es_AR: Tráiler ampliado

en: Video trailer
es_AR: Video del tráiler

en: Featuring
es_AR: Con

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
es_AR: <em>Trino</em>, una película sobre los aficionados a la observación de aves.

en: Video with header and details
es_AR: Video con encabezado y detalles

en: Buy Tickets
es_AR: Comprar entradas

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
es_AR: 14 de mayo de 2022, 19:00 hs<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: SCREENING
es_AR: PROYECTANDO

en: Illustration of a bird flying.
es_AR: Ilustración de un ave volando.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
es_AR: Ilustración de un ave posada en una rama.

en: Two images with text
es_AR: Dos imágenes con texto

en: Join our mailing list
es_AR: Unite a nuestra lista de correo

en: Watch birds<br>from your inbox
es_AR: Observá aves<br>desde tu bandeja de entrada

en: Subscribe callout
es_AR: Llamada a suscribirse

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
es_AR: Jugá un papel de liderazgo para nuestra comunidad uniéndote al nivel Halcón. Este nivel te otorga un asiento en nuestra junta, donde podés ayudar a planificar futuras expediciones de observación de aves.

en: Falcon
es_AR: Halcón

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
es_AR: ¡Unite al nivel Gorrión y conviértete en miembro de nuestra bandada! Recibirás nuestro boletín, además de una insignia de un pájaro que podés llevar con orgullo cuando estés en la naturaleza.

en: Sparrow
es_AR: Gorrión

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
es_AR: Apoya a nuestra creciente comunidad uniéndote al nivel Paloma. Tu apoyo ayudará a pagar a nuestros escritores y tendrás acceso a nuestro boletín exclusivo.

en: Pigeon
es_AR: Paloma

en: Pricing table
es_AR: Tabla de precios

en: May 20th, 2022, 6 PM
es_AR: 20 de mayo de 2022, 18:00 hs.

en: May 18th, 2022, 7 PM
es_AR: 18 de mayo de 2022, 19:00 hs.

en: May 16th, 2022, 6 PM
es_AR: 16 de mayo de 2022, 18:00 hs.

en: May 14th, 2022, 6 PM
es_AR: 14 de mayo de 2022, 18:00 hs.

en: Speaker Series
es_AR: Ciclo de oradores

en: List of events
es_AR: Lista de eventos

en: Illustration of a flying bird.
es_AR: Ilustración de un pájaro volando.

en: Painting of ducks in the water.
es_AR: Pintura de patos en el agua.

en: Layered images with duotone
es_AR: Imágenes en capas con duotono

en: Read more
es_AR: Leer más

en: An icon representing binoculars.
es_AR: Un icono representando unos binoculares.

en: Large list of names
es_AR: Gran lista de nombres

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
es_AR: Un hermoso pájaro con un sorprendente conjunto de plumas de colores.

en: Hummingbird
es_AR: Colibrí

en: Hummingbird illustration
es_AR: Ilustración de un colibrí

en: Image with caption
es_AR: Imagen con leyenda

en: Featured posts
es_AR: Entradas destacadas

en: Divider with image and color (light)
es_AR: Separador con imagen y color (claro)

en: Divider with image and color (dark)
es_AR: Separador con imagen y color (oscuro)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
es_AR: Pie de página con título, descripción corta y enlaces sociales en un fondo oscuro

en: Footer with social links and copyright
es_AR: Pie de página con enlaces sociales y copyright

en: Footer with query, title, and citation
es_AR: Pie de página con consulta, título y cita

en: Footer with query, featured images, title, and citation
es_AR: Pie de página con consulta, imágenes destacadas, título y cita

en: Footer with navigation and citation
es_AR: Pie de página con navegación y cita

en: © Site Title
es_AR: © Titulo del sitio

en: Footer with navigation and copyright
es_AR: Pie de página con navegación y copyright

en: Footer with logo and citation
es_AR: Pie de página con logotipo y cita

en: Default footer
es_AR: Pie de página predeterminado

en: Dark footer with title and citation
es_AR: Pie de página oscuro con título y cita

en: https://wordpress.org
es_AR: https://es-ar.wordpress.org

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
es_AR: Funciona gracias a %s

en: Categories
es_AR: Categorías

en: Latest posts
es_AR: Últimas entradas

en: Blog footer
es_AR: Pie de página del blog

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
es_AR: Somos un colectivo clandestino de observadores de aves. Se nos conoce por colarnos a través de las vallas, escalar los muros del perímetro y, en general, entrar sin autorización para observar las aves más raras.

en: About us
es_AR: Sobre nosotros

en: Footer with text, title, and logo
es_AR: Pie de página con texto, título y logotipo

en: Pages
es_AR: Páginas

en: Query
es_AR: Consulta

en: Headers
es_AR: Encabezados

en: Footers
es_AR: Pies de página

en: Featured
es_AR: Destacado

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
es_AR: https://es-ar.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_AR: el equipo de WordPress
